USG jamy brzusznej – kto kieruje i jak się przygotować do badania?

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Po otrzymaniu skierowania pacjent zastanawia się gdzie wykonać badanie szybko i to najlepiej w ramach NFZ. Zdarza się, że nie jesteśmy nawet świadomi, w których placówkach oferowane są badania z zakresu USG, a ponadto w placówce, w której zlecono nam badanie, nikt nie pokierował nas dalej. Bywa, że decydujemy się na badanie USG prywatnie, jednak jak znaleźć placówkę, która zaoferuje nam korzystną cenę i dobrą jakość? Poniżej postaraliśmy się przedstawić pomocne informacje oraz opisać organizacyjne kroki, jakie można lub powinno się podjąć, aby wykonać badanie USG jamy brzusznej jak najkorzystniej.

medical-1166206_1920

 1. Na czym polega USG jamy brzusznej?
 2. Czy trzeba posiadać skierowanie na USG jamy brzusznej?
 3. Jak długo jest ważne skierowanie na USG jamy brzusznej?
 4. Kto może wystawić/wypisać skierowanie na USG jamy brzusznej?
 5. Czas oczekiwania na USG jamy brzusznej na NFZ i prywatnie.
 6. Czy USG jamy brzusznej w ramach NFZ można wykonać w dowolnie wybranej przez siebie placówce?
 7. Odpłatne badanie USG jamy brzusznej.
 8. Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Na czym polega USG jamy brzusznej?

Dzięki badaniu można wykryć pewne nieprawidłowości czy też zmiany wewnątrz jamy brzusznej i ustalić przyczynę doskwierających dolegliwości. USG jamy brzusznej przeprowadza się za pomocą głowicy pokrytej żelem, przesuwając ją po skórze pacjenta, w celu uzyskania obrazu badanego narządu. Badanie nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego a jedynie fale ultradźwiękowe. Jest ono bezinwazyjne, bezbolesne i pozbawione skutków ubocznych czy ryzyka.

Czy trzeba posiadać skierowanie na USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej w ramach NFZ jest wykonywane na podstawie skierowania. W przypadku badania odpłatnego, skierowanie nie jest potrzebne, ponieważ badanie to nie niesie za sobą żadnego istotnego ryzyka zdrowotnego i nie jest potrzebna wcześniejsza kwalifikacja lekarska. Należy jednak pamiętać, że badanie USG jest w pewnym sensie narzędziem w rękach lekarza prowadzącego i to on określa czy to badanie potrzebne jest do diagnostyki, czy leczenia określonych schorzeń, czy też w ramach badań profilaktycznych. Najczęściej badanie wykonywane jest w związku z pojawieniem się dolegliwości, więc po skorzystaniu z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy innego specjalisty na NFZ i otrzymaniu skierowania – badanie możesz wykonać bezpłatnie. W przypadku badań na NFZ – nie ma możliwości wykonania badania w każdej placówce medycznej, jednak na ten temat przeczytasz później.

Często też mają miejsce sytuacje, kiedy to pacjent chce skorzystać z USG, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, np. chce je wykonać profilaktycznie. Wtedy alternatywą są badania prywatne, z których możesz skorzystać w każdym centrum medycznym, niezależnie od jego lokalizacji, pod warunkiem, że oferuje badania płatne. Niezależnie od tego, że badanie możemy wykonać z własnej inicjatywy, bez skierowania lekarza, w przypadku nieprawidłowości w obrazie (na które powinien zwrócić nam uwagę lekarz wykonujący USG) wynik takiego badania powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym, internistą lub gastroenterologiem.

Jak długo jest ważne skierowanie na USG jamy brzusznej?

Skierowanie na badanie USG jest ważne do momentu przeprowadzenia tego badania. Musisz wiedzieć, że czasem placówki stosują takie praktyki, iż informują pacjenta, że skierowanie jest ważne miesiąc. Jednak odbiega to od rzeczywistości prawnej. Zgodnie z informacjami, jakie podaje NFZ, skierowanie, dopóki nie zostanie zrealizowane, zachowuje ważność (źródło: NFZ – Informacje o świadczeniach).

Kto może wystawić/wypisać skierowanie na USG jamy brzusznej?

Skierowanie na USG jamy brzusznej może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także inni specjaliści. Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz rodzinny zleca badanie, przy okazji wizyty w poradni ogólnej. W przypadku gdy pacjent jest już objęty specjalistyczną opieką zdrowotną i konieczne są dalsze badania, wtedy USG jamy brzusznej może zlecić inny specjalista.

Czas oczekiwania na USG jamy brzusznej na NFZ i prywatnie

Terminy na USG jamy brzusznej niejednokrotnie różnią się od siebie. W wielu województwach można spotkać się z podobnymi danymi. USG jamy brzusznej w ramach NFZ można wykonać „z dnia na dzień” bądź w przeciągu jednego tygodnia, a nawet od jednego do nawet trzech miesięcy. Jednak najczęściej spotykamy się z informacją, że USG jamy brzusznej w większości placówek jest dostępne w ciągu kilku dni. W przypadku badań odpłatnych czas oczekiwania na badanie jest krótki. Przeważnie wykonywane są one na bieżąco.

Czy USG jamy brzusznej w ramach NFZ można wykonać w dowolnie wybranej przez siebie placówce?

Jak już wcześniej wspomniano, badania USG w ramach NFZ nie można wykonać w dowolnie wybranej przez pacjenta placówce, a jedynie w tej, którą wskaże nam lekarz wystawiający skierowanie.
Badania z zakresu USG oferowane są przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej, prywatne centra medyczne, które posiadają umowę z NFZ, jak również szpitale oraz samodzielne placówki diagnostyczne. Istnieje możliwość wykonania badania również u specjalistów, którzy prowadzą samodzielnie gabinety lekarskie i wykonują USG w ramach NFZ. Co prawda zdarzają się placówki, w których nie ma możliwości wykonania tego badania z powodu braku aparatu ultrasonograficznego. Czasem ma to miejsce w przypadku wiejskich ośrodków zdrowia czy punktów lekarskich. Wtedy z badania należy skorzystać w innej placówce. Zawsze jednak należy zapytać lekarza z kim placówka, z której otrzymaliśmy skierowanie, ma podpisaną umowę.

Odpłatne badanie USG jamy brzusznej

Nasza rada – udając się na prywatne badanie USG jamy brzusznej, nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną. Najtaniej nie znaczy najlepiej. Pomimo że badanie nie jest zbyt kosztowne, to można dostrzec duże różnice w oferowanych przez placówki cenach. Za badanie można zapłacić tylko 40 zł lub aż 110 zł. Z czego wynikają takie różnice?

Koszty, jakie należy ponieść w związku z badaniem, często uzależnione są od renomy placówki oraz od jej lokalizacji. Zwykle w placówkach mieszczących się w większych miastach, położonych w centrum, za badanie zapłacimy więcej niż w ośrodkach medycznych zlokalizowanych na obrzeżach czy w mniejszych miejscowościach. Cena zależna jest również od jakości i kosztów amortyzacji sprzętu medycznego oraz od doświadczenia i kwalifikacji specjalisty wykonującego USG. Lekarz, który posiada mniejsze doświadczenie w wykonywaniu badań, nieposiadający odpowiednich kwalifikacji często jest “tańszy” niż renomowani specjaliści. Jeśli placówka mniej płaci specjaliście, to i badanie może być tańsze.

Co do jakości sprzętu – to ona również odgrywa istotną rolę. Im droższy sprzęt, tym większe koszty jego utrzymania a co za tym idzie badanie bardziej kosztowne, ale i dokładniejsze. Droższe i bardziej nowoczesne aparaty USG są dokładniejsze w badaniach, mają lepsze parametry i oferują bardziej miarodajne wyniki. W związku z powyższym, udając się na badanie USG jamy brzusznej, zwróć uwagę na powyższe kwestie.

Aparaty ultrasonograficzne, podobnie jak samochody, należą do trzech głównych klas – najniższej, średniej i tej najdroższej – premium. Badanie USG jamy brzusznej wysokiej jakości uzyskamy już na względnie nowym, nie więcej niż kilkuletnim aparacie klasy średniej. Aparaty klasy premium używane są głównie do specjalistycznych zastosowań (np. w kardiologii) lub w gabinetach sławnych, uznanych specjalistów gdzie badanie USG jest zwykle dosyć drogie. Zawsze można zapytać lekarza kierującego, czy dla danego typu badania bezwzględnie wymagany jest aparat najwyższej klasy. Rok produkcji aparatu ultrasonograficznego, jego model (klasa) czy sylwetka lekarza, który będzie wykonywał badanie powinny stanowić dla Ciebie kluczową kwestię. Pamiętaj, że możesz o to wszystko zapytać przed zarejestrowaniem się na badanie i wydaniem Twoich pieniędzy, ponieważ cena badania powinna być tożsama z jego jakością. Skontaktuj się z doradcą medycznym premium. Pomożemy Ci znaleźć badanie wysokiej jakości za korzystną cenę.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Na badanie USG jamy brzusznej należ zgłosić się na czczo. Zaleca się spożyć ostatni posiłek około 8 godzin przed wykonaniem badania. Należy pamiętać, aby spożywany posiłek był lekkostrawny i niewzdymający. Przed badaniem nie należy również palić papierosów. W podobny sposób działają gazy, dlatego w pewnych przypadkach zaleca się przyjęcie środka przeciw wzdęciom. Jeśli USG jamy brzusznej zostało zlecone w związku z problemami w okolicy pęcherza moczowego, na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym. W związku z tym na około godzinę, dwie godziny przed badaniem należy wypić około pół litra niesłodzonego, niegazowanego płynu. Najbezpieczniej jest zapytać w placówce, w której ma zostać wykonane badanie jak się do niego dokładnie przygotować.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Zbigniew
  Odpowiedz

  Witam ile bede czekal na wyniki USG jamy brzusznej

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search