USG tarczycy – czy jest refundowane i kto zleca badanie? Dowiedz się więcej na temat przygotowania i przebiegu badania

 w badania/ diagnostyka, Niezbędnik pacjenta

Warto zagłębić się w kwestie organizacyjne badania USG tarczycy, ponieważ jest ono dość popularnym badaniem zlecanym niejednokrotnie przez specjalistów w związku z coraz częściej pojawiającymi się problemami w obrębie tego narządu. Jeśli nie Ty, to ludzie z Twojego otoczenia mogą potrzebować informacji, które pomogą im sprawnie przebrnąć przez cały proces, począwszy od wyboru placówki, znalezienia najszybszego terminu, rejestracji na badanie a skończywszy na przygotowaniu i w końcu samym badaniu. Dowiedz się, czym się kierować, jak znaleźć placówkę oferującą badanie bez długiego czasu oczekiwania. Sprawdź, czy cena za badanie zawsze idzie w parze z jego jakością i czym sugerować się szukając badania prywatnego. Przeczytaj poniższy artykuł, pomóż sobie i innym.

 1. Czym jest badanie USG tarczycy i jak ono przebiega?
 2. W jakich placówkach można wykonać USG tarczycy?
 3. Skierowanie na USG tarczycy – czy jest wymagane, jak długo jest ważne i do kogo się po nie zwrócić?
 4. Czas oczekiwania na USG tarczycy w ramach NFZ
 5. Terminy na USG tarczycy prywatnie
 6. Jaka jest cena badania USG tarczycy?
 7. Rejestracja na USG tarczycy
 8. Jak się przygotować do USG tarczycy?
 9. Dokumenty, które należy zabrać na USG tarczycy

Czym jest badanie USG tarczycy i jak ono przebiega?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest badaniem, którego głównym celem jest ocena rozmiaru, kształtu, położenia i struktury tarczycy oraz wykrycie ewentualnych zmian – w tym guzków czy torbieli w obrębie tego gruczołu. Podczas wykonywania badania USG pacjent nie odczuwa żadnego bólu, a samo badanie jest bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. USG tarczycy wykonywane jest u pacjenta w pozycji leżącej. Tak jak w przypadku większości badań USG, tak i tutaj badanie przebiega podobnie. Po nasmarowaniu szyi specjalnym żelem lekarz przesuwa po niej głowicę USG, w wyniku czego uzyskiwany zostaje obraz z badania, który wyświetlany jest na monitorze.

W jakich placówkach można wykonać USG tarczycy?

Można wnioskować, że dostęp do USG tarczycy nie jest szczególnie ograniczony. W sytuacji, gdy pacjent jest zainteresowany badaniem USG tarczycy na NFZ, to nie może wybrać sobie dowolnej pracowni diagnostycznej. Na tego typu badania zawierane są umowy między placówkami… Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Prywatne badanie nie wymaga umów, wystarczy, że placówka jest zaopatrzona w aparat ultrasonograficzny i dysponuje wśród swej kadry pracowniczej specjalistami, którzy umieją przeprowadzić badanie i je zinterpretować. Można je wykonać w publicznych i prywatnych ośrodkach zdrowia, pracowniach szpitalnych czy samodzielnych placówkach diagnostycznych. Warto wiedzieć, że USG tarczycy jest często wykonywane przy okazji wizyty u lekarza specjalisty, jeśli tylko gabinet czy poradnia są zaopatrzone w sprzęt do ultrasonografii.

Skierowanie na USG tarczycy – czy jest wymagane, jak długo jest ważne i do kogo się po nie zwrócić?

Jedynym warunkiem uzyskania badania bezpłatnie, jest posiadanie skierowania. Na badanie odpłatne nie jest ono wymagane. Skierowanie na USG tarczycy, tak jak w przypadku pozostałych badań z tej grupy, nie ma ustalonego terminu ważności. Obowiązuje jednak pewna zasada. Należy skorzystać z badania w momencie, kiedy istnieje przyczyna, na podstawie której badanie zostało zlecone.

Odnosząc się do badań wykonywanych prywatnie, to skierowanie nie jest wymagane, a wiąże się to z faktem, iż USG tarczycy jest jednym z najmniej inwazyjnych a właściwie w ogóle nieszkodliwych i najbezpieczniejszych dla pacjentów. Mimo że na odpłatne badanie USG nie jest wymagane skierowanie, to decyzje o konieczności jego wykonania powinien podjąć lekarz. Czasem tylko pozornie pewne objawy mogą wskazywać na dane schorzenie. Bywa, że badanie wcale nie jest konieczne, bądź trzeba podjąć inne kroki diagnostyczne. Dlatego też, najlepiej najpierw skonsultować wszelkie wątpliwości czy podejrzenia z lekarzem. Prywatne badanie powinno stanowić alternatywę dla badań na NFZ.

Pomimo że skierowanie na to badanie może wystawić lekarz rodzinny, to bardzo często zlecane jest ono przez endokrynologa bądź podczas wizyty u niego. Biorąc pod uwagę to, jak odległe mogą być terminy do tego specjalisty, wiele osób decyduje się na prywatną wizytę w poradni czy gabinecie endokrynologicznym. A wtedy za badanie USG tarczycy niestety trzeba zapłacić.

Czas oczekiwania na USG tarczycy w ramach NFZ

Po przeprowadzeniu analizy można stwierdzić, iż terminy na to badanie nie są odległe i często pacjent możne zgłosić się na USG tarczycy w tym samym tygodniu, w którym rejestruje się na badanie. W niektórych przypadkach terminy są bardziej odległe (około dwóch, trzech miesięcy), jednak zwykle czas oczekiwania nie przekracza miesiąca. Kontaktując się z rejestracją pracowni diagnostycznych, dowiadujemy się, że czas oczekiwania na USG tarczycy wynosi cztery czy pięć dni, bądź, że badania wykonywane są w określone dni w tygodniu i z reguły zawsze są wolne miejsca. Porównując placówki zlokalizowane w województwie śląskim z placówkami np. z województwa świętokrzyskiego, można wysnuć tezę, iż pomimo zróżnicowania regionalnego sytuacja w obu województwach wygląda podobnie. Terminy na USG tarczycy nie są odległe, a pacjenci mogą skorzystać z badania oczekując zaledwie kilka dni.

Terminy na USG tarczycy prywatnie

Terminy na odpłatne badanie USG zwykle pokrywają się z terminami badań wykonywanych w ramach NFZ. Zazwyczaj placówki podają informację: „Nie ma różnicy czy badanie jest wykonywane na NFZ, czy odpłatnie. Terminy są jednakowe”. Może się zdarzyć, że terminy różnią się od siebie, jednak taka sytuacja ma miejsce zwykle w przypadku gdy w danej placówce czas oczekiwania na bezpłatne badanie USG tarczycy wynosi ponad miesiąc – np. w jednej ze świętokrzyskich placówek. Wtedy badanie odpłatne w tej przychodni można uzyskać w ciągu kilku dni.

Jaka jest cena badania USG tarczycy?

Ceny badania wahają się od 40 do nawet 150 zł. Biorąc pod uwagę określony region, ceny są podobne bądź różnią się kilkoma złotymi. np. w Kielcach koszt badania to przeważnie 60 zł. Są placówki, gdzie zapłacimy 50 zł bądź takie gdzie badanie wyceniane jest na 60, 70 a czasem nawet na 80 zł. Takie koszty badania ponoszą nie tylko pacjenci kieleckich przychodni, ale również pacjenci innych miast województwa świętokrzyskiego, np. w Starachowicach za badanie zapłacimy 60 zł, natomiast w Staszowie czy Pińczowie 70-80 zł. W innych regionach Polski ceny są podobne, np. w województwie śląskim w placówkach medycznych zlokalizowanych w Tychach – koszt takiego badania to ok. 70-80 zł. Katowickie centra medyczne przeprowadzają badania za cenę od 40 do 80 zł. W Zawierciu badanie możemy uzyskać za 40-50 zł. Istnieją też placówki, w których należy zapłacić kwotę 100-150 zł (Sosnowiec, Gliwice).

Jak widać, ceny są lekko zróżnicowane. Jednak średni koszt badania to 60-70 zł. O cenie badania decyduje w dużej mierze jego jakość i sprzęt, a także kwalifikacje specjalisty i renoma oraz lokalizacja placówki. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Rejestracja na USG tarczycy

Pacjenci posiadający skierowanie mogą zarejestrować się na badanie telefonicznie, osobiście, bądź za pośrednictwem osób trzecich. W taki sam sposób można zarejestrować się na badanie odpłatne. Wiele placówek udostępnia pacjentom możliwość rejestracji on-line.

Jak się przygotować do USG tarczycy?

Badanie to nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Dodatkowo nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania.

Dokumenty, które należy zabrać na USG tarczycy

Udając się na badanie zaleca się zabrać ze sobą wyniki uprzednio wykonanych badań – jeśli takowe były wykonane, np. wyniki wykonanych wcześniej badań USG, badań scyntygraficznych tarczycy, oraz wyniki badań stężenia hormonów tarczycy.

Autor: Małgorzata Krzywdzińska, Doradca Medyczny

Zachęcamy do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Urszula
  Odpowiedz

  Dostałam skierowanie na usg tarczycy od swojego lekarza. Nie wiem czy będę musiała zapłacić. Nadmieniam że to właśnie mój lekarz będzie robił owe usg który również wszelkiego rodzaju usg wykonuje raz w tygodniu. Przy rejestracji nie zapytałam o płatność. Czy będę płacić?

  • admin
   Odpowiedz

   Wszystko zależy od tego, czy skierowanie wystawił lekarz posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy lekarz z gabinetu prywatnego. Ponieważ w przypadku badań USG wykonywanych za odpłatą (prywatnie) nie jest wymagane skierowanie, zakładam, że skierowanie otrzymała Pani od lekarza z podpisanym kontraktem NFZ i będzie Pani mogła wykonać je bezpłatnie.

 • Nowa
  Odpowiedz

  Chciałbym się zapytać ile jest ważne skierowanie na badania USG tarczycy na NFZ?

 • Ewelina
  Odpowiedz

  Chciałbym się dowiedzieć ile ważne jest skierowanie na usg tarczycy na NFZ

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search