Wizyta u specjalisty na NFZ lub prywatnie – oto 10 rad na co należy zwrócić uwagę

 w Niezbędnik pacjenta, wizyta u lekarza specjalisty

Warto zapoznać się ze wskazówkami dzięki którym, gdy potrzebna wizyta u specjalisty, można zaoszczędzić czas, pieniądze i niepotrzebne nerwy. Udając się na konsultację do poradni czy gabinetu specjalistycznego zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie chciałbyś trafić do specjalisty, który postawi trafną diagnozę, zleci odpowiednie badania i dodatkowo potraktuje Cię z należytym szacunkiem i profesjonalizmem. Terminy w ramach NFZ są odległe, a wizyta prywatna kosztowna. Jednak nie zawsze musi tak być. Dzięki naszym 10 złotym radom dowiesz się czym się kierować wybierając wizytę u specjalisty, w jaki sposób do lekarza dostaniesz się szybciej i zaoszczędzisz przy tym pieniądze w przypadku wizyty prywatnej. Pamiętaj, że jakość usługi powinna iść w parze z ceną, w związku z tym sprawdź, jakich zasięgnąć informacji zanim pochopnie podejmiesz decyzję.

 

1.Kwalifikacje specjalisty

Każdy z nas chciałby znaleźć się w gabinecie najlepszego specjalisty, który postawi trafną diagnozę i rozwiąże nasz problem zdrowotny. Wybór jednak nie jest prosty. Na forach internetowych można zapoznać się z bardzo zróżnicowanymi opiniami na temat lekarzy, dlatego rozsądnym rozwiązaniem będzie zwrócenie szczególnej uwagi na: staż pracy, doświadczenie zawodowe, posiadane specjalizacje, dodatkowe umiejętności.

2. Wyposażenie i ogólny standard gabinetu

Gdy czeka Cię wizyta u specjalisty, warto zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu w niezbędny sprzęt medyczny, np. obecność aparatu USG w gabinecie ginekologicznym. Niezmiernie ważna jest także jakość i stan techniczny sprzętu. Oprócz wyposażenia istotna jest estetyka gabinetu.

3. Czas oczekiwania na wizytę

W przypadku wizyt w ramach NFZ z wyłączeniem sytuacji nagłych lub pilnych, jesteś zmuszony do oczekiwania w kolejce krótszej, bądź dłuższej. Szukając zatem poradni, w której zarejestrujesz swoje skierowanie, warto porównać kolejki w poszczególnych poradniach w twoim mieście.

W sytuacji wizyt odpłatnych zwykle czas oczekiwania na konsultację jest krótszy. Jednak w niektórych gabinetach prywatnych mimo, że jesteś gotowy zapłacić za wizytę, będziesz zmuszony uzbroić się w cierpliwość. Uznani specjaliści cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów i terminy wizyt prywatnych mogą być bardzo odległe…

4. Podejście do pacjenta

Przed wizytą zasięgnij informacji na temat danego specjalisty i jego stosunku do pacjentów. Dobrym źródłem będzie, np. przeprowadzenie wywiadu wśród znajomych. Ważne, by w gabinecie panowała atmosfera życzliwości i zrozumienia dla problemu pacjenta.

5. Sposób rejestracji

Zwróć uwagę na sposób w jaki prowadzona jest rejestracja do specjalisty. Niektóre placówki oprócz tradycyjnej rejestracji osobistej i telefonicznej umożliwiają rezerwację wizyty drogą elektroniczną, np. poprzez formularz kontaktowy, terminarz on-line. Zapytaj także czy zostaniesz umówiony na konkretną godzinę, czy może  w poradni/gabinecie obowiązuje kolejność przyjścia. Można się z tym spotkać głównie w gabinetach prywatnych. Lekarze nie prowadzą zapisów i przyjmuje wszystkich pacjentów, którzy zgłoszą się w danym dniu, w wyznaczonych godzinach przyjęć. Warto wówczas pojawić się nieco wcześniej, by zająć sobie kolejkę i nie czekać całego popołudnia na swoją kolej.

6. Możliwość rejestracji bieżącej

Jeśli chcesz szybciej dostać się do specjalisty w ramach NFZ sprawdź czy poradnia prowadzi bieżącą rejestrację pacjentów. Więcej na temat rejestracji bieżącej dowiesz się czytając nasz artykuł o Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (punkt 15).

7. Godziny pracy

Nie bez znaczenia mogą być również dni i godziny pracy placówki. Jeśli jesteś osobą pracującą może być dla Ciebie istotne, czy lekarz przyjmuje w dogodnym dla Ciebie czasie. Warto sprawdzić to wcześniej, ponieważ lekarze często oferują swoim pacjentom skorzystanie z wizyty w godzinach późno popołudniowych lub nawet w soboty, co pozwala zaoszczędzić czas bez konieczności korzystania z urlopu. Z takim rozwiązaniem można się spotkać zarówno w odniesieniu do wizyt prywatnych, jak i w ramach NFZ.

8. Cena wizyty

Poszukując wizyty prywatnej u specjalisty miej na uwadze, że ceny odpłatnych konsultacji lekarskich są zróżnicowane i zależą głównie od specjalizacji. Przed wyborem specjalisty dokonaj analizy cenników, ponieważ zdarza się, że koszt wizyty u tego samego lekarza pracującego w dwóch różnych miejscach może się różnić, mimo takiego samego zakresu usług. Pamiętaj aby dopytać czy cena wizyty zawiera jedynie koszt konsultacji, czy w jej skład wchodzą także dodatkowe badania diagnostyczne. Nie zapominaj, że prócz specjalizacji na cenę porady mają wpływ takie czynniki jak: lokalizacja gabinetu, region Polski, renoma placówki, doświadczenie i kwalifikacje zawodowe specjalisty. Zwykle koszt konsultacji u wysoko wykwalifikowanych i bardzo doświadczonych lekarzy jest wyższy.

9. Lokalizacja placówki

Przed wyborem miejsca wizyty sprawdź czy mieści się ono w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Przemyśl ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce. W zależności od tego czym się poruszasz zwróć szczególną uwagę na możliwości dojazdu środkami komunikacji publicznej, prywatnej, czy też własnym autem. W przypadku ostatniego weź pod uwagę, czy placówka posiada parking.

10. Dodatkowe udogodnienia

Do mniej istotnych kwestii, które mogą okazać się dla Ciebie znaczące należą: możliwość płatności kartą, dostęp do Internetu, bufet, kącik dla dzieci, szczególne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, parking. Chcąc uniknąć rozczarowania rezerwując wizytę dopytaj o ważne dla Ciebie informacje.

Autorzy: Małgorzata Krzywdzińska, Iwona Szczerek, Paulina Michta, Ewelina Grzegorczyk

Doradcy Medyczni

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy
Komentarze
 • Jan Andrzej
  Odpowiedz

  Bardzo bym prosił o poinformowanie mnie ile kosztuje wycena porady specjalisty chorób zakaźnych przez NFZ i o podanie mi przepisu prawnego mówiącego o tym, że NFZ nie może partycypować w kosztach leczenia w gabinecie prywatnym ( wyrównać różnicę w cenie za wizytę ) jeżeli czas oczekiwania na wizytę w ZOZ -zie przekracza termin 10 miesięcy i jak to się ma do prawa pacjenta. Zaznaczam, że takie terminy są we wszystkich placówkach ZOZ na terenie całego woj. Śląskiego . Proszę wytłumaczyć na czym polega leczenie a na czy zapobieganie chorobie… 2 listopada 2017 r.

  • admin
   Odpowiedz

   Wyceną świadczeń opieki zdrowotnej zajmuje się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTM). Podmioty zobowiązane do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych udostępniają nieodpłatnie Agencji odpowiednie dane konieczne do określenia taryfy świadczeń. Ponadto, ogłaszając postępowania konkursowe poszczególne oddziały NFZ podają do wiadomości ceny oczekiwane za jednostkę rozliczeniową w poszczególnym zakresie świadczeń, za które „kupują” świadczenia od świadczeniodawców.
   Jeśli chodzi o partycypowanie w kosztach- przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych definiują świadczenie gwarantowane (art. 5 pkt 35), jako świadczenie opieki zdrowotnej finansowane w całości lub współfinansowane ze środków publicznych na zasadach i w zakresie określonych w ustawie, jednak określają podstawy instytucjonalne dla współfinansowania świadczeń opieki zdrowotnej wyłącznie w zakresie opieki długoterminowej oraz leczenia uzdrowiskowego (koszty wyżywienia i zakwaterowania, które są w przypadku pobytu w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach lecznictwa uzdrowiskowego współfinansowane przez świadczeniobiorcę). W innych sytuacjach ustawa nie przewiduje współfinansowania świadczeń gwarantowanych przez uprawnionego pacjenta.
   Konsekwencją takiej regulacji są wykazy świadczeń gwarantowanych zawarte w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 31d ustawy tzw. koszykowych, które mają charakter świadczenia kompletnego i niepodzielnego.
   Następstwem takiego stanu rzeczy jest wycena i rozliczenie świadczenia kompletnego przez płatnika, bez możliwości podziału finansowania danego świadczenia na element finansowany przez płatnika i element finansowany przez pacjenta.
   Jeśli natomiast chodzi o różnicę między leczeniem a zapobieganiem chorobie, leczenie to wszelkie czynności medyczne, z zastosowaniem odpowiedniej aparatury oraz leków, które mają na celu przywrócenie równowagi, usunięcie oraz łagodzenie objawów choroby. Zapobieganie chorobie (działania profilaktyczne) mają na celu niedopuszczenie do zachorowania lub możliwie wczesne wykrycie i leczenie chorób, a także utrwalanie prawidłowych wzorców zachowań.

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search