Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie laserem. Czy NFZ refunduje zabieg?

 w choroby, zabiegi, Zdrowie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie, z którym boryka się kilka milionów Polek. Problem ten dotyka kobiet powyżej 60 roku życia, a coraz częściej można go zaobserwować w młodszej grupie wiekowej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy, czyli mięśni Kegla lub rozciągnięcia pochwy, w efekcie czego dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu. Schorzenie to stanowi coraz powszechniejszy problem zwłaszcza wśród kobiet po porodzie naturalnym lub po okresie menopauzy. Nieleczone wysiłkowe nietrzymanie moczu może być przyczyną ogromnego dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem wyciekającego moczu oraz prowadzić do zapalenia układu moczowego, zapalenia dróg rodnych czy wyprysków skóry krocza.

  1. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – jak przygotować się do zabiegu?
  2. Wysiłkowego nietrzymanie moczu – jak wygląda zabieg leczenia laserem?
  3. Rekonwalescencja po laserowym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.
  4. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu w ramach NFZ.
  5. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu laserem – koszt prywatnego zabiegu.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Lekarz w trakcie dokładnego wywiadu z pacjentką oceni przyczynę wystąpienia problemu oraz przeprowadzi badanie. Warunkiem zakwalifikowania do wykonania zabiegu jest aktualny, nie starszy niż rok wynik badania cytologicznego. Specjalista wyeliminuje również ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, jak np. ostra infekcja pochwy czy skórna postać porfirii. W czasie wizyty pacjentka zostanie również poinformowana o ewentualnych powikłaniach.

Wysiłkowego nietrzymanie moczu – jak wygląda zabieg leczenia laserem?

Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest prosty i zwykle bezbolesny. Pacjentka w trakcie leczenia może jedynie odczuwać delikatny dyskomfort. Terapia laserem jest dość, krótka trwa ok. 20 minut i wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjentka nie wymaga hospitalizacji. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnego wziernika i oddziaływaniu lasera o odpowiednio dobranej energii, na przednią ścianę pochwy. Działanie to ma na celu skrócenie i pogrubienie włókien kolagenowych oraz wytworzenie nowego kolagenu. Pozwala to na uelastycznienie i zwiększenie grubości śluzówki pochwy, która stanie się wówczas naturalną podporą dla pęcherza moczowego i zwieracza cewki moczowej. Uzyskany efekt leczenia utrzymuje się zwykle od dwóch do kilkunastu lat.

Rekonwalescencja po laserowym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu

Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu i codziennych obowiązków. Zalecana jest jednak abstynencja seksualna przez okres tygodnia. Po leczeniu tego typu schorzenia laserem wskazane są profilaktycznie regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Zdarza się, że występuje przesięk surowiczy, a pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w okolicy przedsionka pochwy i ujścia cewki moczowej przez pierwszych kilkanaście godzin od zabiegu. Istotne jest unikanie zanurzenia w wodzie przez ok. 3 doby po terapii laserem – należy powstrzymać się od kąpieli w wannie czy korzystania z basenu. Pożądany efekt laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu następuje stopniowo, poprzez uzyskiwanie coraz większej kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, aż do pełnego pozbycia się problemu. Powinno to nastąpić w czasie od 4 do 6 tygodni.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu w ramach NFZ

Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu zwykle nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentki, które chcą skorzystać z tej nowoczesnej metody muszą liczyć się z pokryciem kosztów z własnej kieszeni. NFZ finansuje inne sposoby leczenia tego schorzenia, np. operacyjne.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu laserem – koszt prywatnego zabiegu

Cena laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu uzależniona jest od indywidualnego planu leczenia pacjentki. Zdarza się, że wystarczy jeden zabieg laserowy, jednak zwykle dla pełnego efektu wymagane jest powtórzenie dwóch, trzech serii. Koszt jednorazowej terapii laserowej waha się w granicach od 1 000 do 2 500 zł. Cena zależy od rodzaju zastosowanego sprzętu, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego profesjonalisty. Zwykle koszt zabiegu u cenionych i posiadających długoletni staż zawodowy lekarzy jest wyższy.

Autor: Iwona Szczerek, Doradca Medyczny

Zachęcamy również do zadawania pytań i komentowania na forum.

Polecane wpisy

Zostaw komentarz

Start typing and press Enter to search